CIĘCIE STRUMIENIEM WODNO-ŚCIERNYM

Maszyna: WaterJet Waricut HWM-P1520/1-3D


Technologia WATERJET charakteryzuje się wykorzystaniem zogniskowanej strugi wody o prędkości naddźwiękowej z domieszką ścierniwa. Skoncentrowana energia strumienia wody pod wysokim ciśnieniem ok. 4000 bar powoduje erozję materiału na bardzo wąskim obszarze. Szerokość szczeliny cięcia może mieścić się w zakresie od 0.1 mm przy cięciu czystą wodą do 1 mm przy cięciu strumieniem wodno-ściernym. Technologia zapewnia możliwość cięcia materiału – od bardzo cienkich folii do grubości ponad 200 mm.

Obróbka strumieniem wodno-ściernym w technice 3D pozwala na:

  • cięcie elementów z różnych materiałów oraz przedmiotów płaskich tj. stal, stal nierdzewna, metale kolorowe i ich stopy, granit, marmur, piaskowiec, szkło, tworzywa sztuczne w tym kompozyty i laminaty, ceramika w postaci płytek ceramicznych i gresowych, gumy, płyty drewnopodobne
  • cięcie materiałów do 200 mm grubości przy zapewnieniu odpowiedniej tolerancji wymiarowej
  • maksymalny wymiar obrabianego elementu 1750x2250mm />
  • możliwość cięcia nad i pod wodą
  • dokładność pozycjonowania na długości min. 1m w danej osi <+-0,025mm
  • powtarzalność pozycjonowania na długości min. 1m w danej osi <+-0,015mm
  • ciśnienie robocze strugi 410MPa.

Metoda pozwala na zachowanie jednolitych parametrów strukturalnych i wytrzymałościowych przecinanego materiału, co jest niezwykle istotne dla podzespołów wysokiego ryzyka. Z tego powodu metoda również jest wykorzystywana w przemyśle lotniczym, kosmicznym i wojskowym. Metoda cięcia strumieniem wodno-ściernym jest niezastąpiona wszędzie tam, gdzie inne metody cięcia nie zdają egzaminu i tam gdzie trzeba wyeliminować dodatkowe prace wykończeniowe, związane z obróbką krawędzi. Oferta kierowana jest do różnych gałęzi przemysłu – m.in. branże budowlane, maszynowe oraz wzornictwo.

Usługi z zakresie przecinania materiałów prowadzone są na maszynie WATERJET firmy H.G.Ridder. Maszyna zapewnia możliwość obróbki materiałów poszerzoną przez zastosowanie specjalnie skonstruowanej wysokociśnieniowej głowicy tnącej pozwalająca na cięcie przestrzenie 3D. Możliwe cięcie przy maksymalnym ciśnieniu 4150 bar. Precyzyjny ruch głowicy tnącej sterowany jest za pomocą sterowania CNC z dokładnością pozycjonowania 0.025 mm przez co możliwe jest cięcie dowolnych kształtów. Układ sterowania wyposażony jest w oprogramowanie CAD/CAM, który pozwala na bardzo szerokie zastosowanie technologii.