ISO 14001:2015 – SYSTEM ZARZĄDZANIA ŚRODOWISKOWEGO
ISO 14001:2015 to norma europejska, która została przyjęta przez członków CEN, Europejski Komitet Normalizacyjny 14 września 2015r.
Chcąc wzmocnić swój udział w środowiskowym filarze zrównoważonego rozwoju, organizacje wprowadzają do stosowania systemowe podejście do zarządzania środowiskowego poprzez wdrażanie systemów zarządzania środowiskowego.
CEL SYSTEMU ZARZĄDZANIA ŚRODOWISKOWEGO
Intencją normy ISO 14001:2015 jest dostarczanie organizacjom narzędzia ułatwiającego ochronę środowiska i reagowanie na zmiany warunków środowiskowych w zgodzie z potrzebami społecznymi i gospodarczymi.
Norma ISO 14001:2015 określa wymagania, które umożliwiają organizacji osiągnięcie zamierzonych wyników przyjętych dla jej systemu zarządzania środowiskowego.
Systemowe podejście do zarządzania środowiskowego może dostarczyć najwyższemu kierownictwu informacji umożliwiających osiągnięcie długofalowego sukcesu i stworzyć możliwość wniesienia wkładu w zrównoważony rozwój.
(źródło: PKN – Norma ISO 14001:2015)
NORMA ISO 50001:2018 – SYSTEM ZARZĄDZANIA ENERGIĄ
ISO 50001:2018 to europejska norma dotycząca wymagań systemu zarządzania energią i wydana przez Europejski Komitet Normalizacyjny 6 sierpnia 2018r.
System zarządzania energią (ISO 50001:2018) pomaga organizacjom lepiej zarządzać zużyciem energii, poprawiając w ten sposób produktywność. Polega on na opracowaniu i wdrożeniu polityki energetycznej, wyznaczeniu możliwych do osiągnięcia celów w zakresie zużycia energii oraz opracowaniu planów działania i pomiaru postępów.
CEL SYSTEMU ZARZĄDZANIA ENERGIĄ (ISO 50001:2018)
ISO 50001:2018 umożliwia organizacjom opracowanie skutecznego systemu zarządzania energią. Podobnie jak w innych normach ISO dotyczących systemów zarządzania, proces ciągłego doskonalenia przebiega zgodnie z cyklem PDCA (Plan-Do-Check-Act).
Wprowadzono strukturę HLS (High Level Structure), czyli ujednolicony format dla norm systemów zarządzania, który ułatwi organizacjom integrację ISO 50001:2018 z innymi nomami. Zwiększono nacisk na rolę kierownictwa wyższego szczebla. Zaktualizowano terminy i definicje, a także wprowadzono i omówiono koncepcje normalizacji wskaźników wydajności efektywności energetycznej (EnPI) i powiązanych linii bazowych energii (EnB).
(źródło: pkn.pl/informacje)
NORMA ISO 50001:2018 MA ZASTOSOWANIE:
- Dla dowolnej organizacji, bez względu na jej rodzaj, wielkość, złożoność, położenie geograficzne, kulturę organizacyjną lub oferowane przez nią produkty i usługi
- Do działań mających wpływ na charakterystykę energetyczną, które są zarządzane i kontrolowane przez organizację
- Niezależnie od ilości, zastosowania lub rodzajów zużytej energii
- Wymaga wykazania ciągłej poprawy charakterystyki energetycznej, ale nie określa poziomów poprawy efektywności energetycznej, które należy osiągnąć
- Może być stosowana niezależnie lub być dostosowana lub zintegrowana z innymi systemami zarządzania.
(źródło: iso.org)
Załącznik A zawiera wskazówki dotyczące korzystania z normy ISO 50001:2018. W załączniku B przedstawiono porównanie tego wydania z poprzednim wydaniem.
Nasza Firma
Oferujemy Klientom szkolenia i doradztwo związane z wdrażaniem i audytowaniem w zakresie Systemów Zarządzania Środowiskowego zgodnie z normą ISO 14001:2015 oraz Energią – ISO 50001:2018.
Zapewniamy wdrożenia, nadzór i bogatą ofertę szkoleń dedykowanych (zamkniętych) i otwartych z wymagań dotyczących ISO 14001:2015 oraz ISO 50001:2018. Szkolenia i doradztwo prowadzimy stacjonarnie i ONLINE.
ORGANIZUJEMY SZKOLENIA W CAŁEJ POLSCE I ZA GRANICĄ. PROPONUJEMY GRUPY SZKOLEŃ DEDYKOWANYCH (ZAMKNIĘTYCH) JUŻ OD 4 OSÓB (RÓWNIEŻ ONLINE).
Tematy szkoleń (ISO 14001:2015 i ISO 50001:2018) - SPRAWDŹ PROGRAM SZKOLENIA - KLIKNIJ W TEMAT SZKOLENIA
- Analiza ryzyka w odniesieniu do wymagań normy ISO 14001:2015 (działania korygujące i zapobiegawcze) – NOWOŚĆ
- Analiza ryzyka w odniesieniu do wymagań normy ISO 50001:2018 (działania korygujące i zapobiegawcze) – NOWOŚĆ
- Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Energią zgodnie z wymaganiem normy ISO 50001:2018
- Audytor wewnętrzny Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z wymaganiem normy ISO 14001:2015
- Cykl życia wyrobu w procesie zarządzania środowiskowego
- EMAS (ang. EcoManagement and Audit Scheme) – wymagania dotyczące ekozarządzania i audytu. Omówienie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1221/2009 w sprawie dobrowolnego udziału organizacji w systemie ekozarządzania i audytu(..). Obowiązki wynikające z udziału. Korzyści związane z opracowania deklaracji środowiskowej i realizacji zawartych z niej zobowiązań. Potencjał rozwoju firmy poprzez systematyczne eliminowanie niekorzystnego wpływu na środowisko. – NOWOŚĆ
- Potencjalnie możliwe metody nadzoru nad procesami realizowanymi w przedsiębiorstwie – analiza możliwości doskonalenia nadzoru
- Przegląd energetyczny – podstawa zarządzania energią.
- RECYKLING – Obowiązki recyklera. Wymagania dotyczące uzyskania wymaganych poziomów recyklingu. Audyt recyklera – na czym polega i jak się do niego przygotować? System zarzadzania środowiskowego – powiązanie procesów z realizacją wymagań prawnych dotyczących recyklingu – NOWOŚĆ
- Warsztaty doskonalące dla audytorów wewnętrznych Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z wymaganiem normy ISO 14001:2015
- Warsztaty doskonalące dla audytorów wewnętrznych Systemu Zarządzania Energią zgodnie z wymaganiem normy ISO 50001:2018
- Wymagania Systemu Zarządzania Energią zgodnie z wymaganiem normy ISO 50001:2018
- Wymagania Systemu Zarządzania Środowiskowego zgodnie z wymaganiem normy ISO 14001:2015
- Wymagania prawne dotyczące efektywności energetycznej
- Zarządzanie bezpieczeństwem pracowników w kontekście zarządzania środowiskowego
- Zarządzanie ryzykiem w procesie planowania inwestycji
- Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa w kontekście zarządzania środowiskiem
ZARZĄDZANIE GOSPODARKĄ ODPADAMI:
- Budowanie i wdrażanie strategii rozwoju przedsiębiorstwa gospodarki odpadami.
- Obsługiwanie i monitorowanie procesu technologicznego, w tym obsługiwanie i monitorowanie pracy poszczególnych urządzeń.
- Programowanie i nadzorowanie procesu przetwarzania odpadów.
- Wdrażanie w przedsiębiorstwie gospodarki odpadami idei gospodarki o obiegu zamkniętym.
- Efektywne funkcjonowanie i rozwój przedsiębiorstwa gospodarki odpadami.
- Monitorowanie i stosowanie uregulowań prawnych w realizacji procesów i zadań przedsiębiorstwa gospodarki odpadami.
- Planowanie inwestycji w sektorze gospodarki odpadami.
- Opłaty, sprawozdawczość oraz obowiązki przedsiębiorców wobec Urzędu Marszałkowskiego w zakresie ochrony środowiska.
- Ewidencja gospodarki odpadami w tym niebezpiecznymi – przepisy i praktyczne informacje, w tym ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
- BDO – zmiany, obsługa, sprawozdawczość.
- Zmiany dotyczące ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraz z aktami jej towarzyszącymi – nowe i planowane rozwiązania prawne w 2023.
- Zmiany dotyczące ustawy o odpadach i aktów jej towarzyszących wraz z aktami towarzyszącymi oraz wybrane zagadnienia wynikających ze zmienionej ustawy Prawo ochrony środowiska – nowe i planowane rozwiązania prawne w 2023.
- ROP, SUP, GOZ – co oznaczają te skróty i jaki mogą mieć wpływ na działanie firmy.
- Jak identyfikować obowiązki środowiskowe w firmie?
- Zasady obowiązkowej ewidencji dla wprowadzającego produkty i opakowania.
- Transgraniczne przemieszczanie odpadów.
- Zasady prawidłowej klasyfikacji i ewidencji odpadów.
- Sprawozdawczość emisyjna, w tym KOBiZE, CRO.
- GOZ w firmie – od czego zacząć, jak analizować otoczenie prawne?
- Opakowania – klasyfikacja, obowiązki środowiskowe i sprawozdawczość.
- Sprzęt elektryczny i elektroniczny – klasyfikacja, obowiązki środowiskowe i sprawozdawczość.
- Kontrola środowiskowa w firmie – jak się przygotować i postępować w trakcie kontroli?
- Odwołanie od niekorzystnej decyzji – przykłady praktyczne.