CQI-27

CQI – 27 CASTING SYSTEM ASSESSMENT – OCENA PROCESU SPECJALNEGO W ODLEWNICTWIE – CO TO JEST ? NA CZYM POLEGA ?

CQI-27 (Casting System Assessment) to specjalistyczny standard opracowany przez AIAG (Automotive Industry Action Group), który służy do systematycznej oceny procesów odlewniczych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym. Celem jego wdrożenia jest zapewnienie wysokiej jakości i powtarzalności komponentów odlewanych poprzez stosowanie ustandaryzowanego podejścia do audytu procesów. 

CQI-27 polega na przeprowadzaniu audytów procesów odlewniczych z wykorzystaniem szczegółowych tabel oceny, które są dopasowane do różnych technologii odlewania. Ocena oparta jest na analizie zgodności procesu z wymaganiami jakościowymi zawartymi w tabelach, identyfikacji niezgodności oraz przygotowaniu działań korygujących i prewencyjnych. Audytorzy, posiadający odpowiednie kwalifikacje, weryfikują m.in. dokumentację technologiczną, parametry procesowe oraz stosowane procedury jakościowe.

Głównym założeniem CQI-27 jest ciągłe doskonalenie systemów odlewniczych i ich zgodność z wymaganiami klientów OEM oraz standardami branży motoryzacyjnej (np. IATF 16949). Dzięki temu organizacje mogą skuteczniej zarządzać ryzykiem jakościowym, poprawiać wydajność i zmniejszać liczbę wadliwych produktów.

CQI – 27 CASTING SYSTEM ASSESSMENT – OCENA PROCESU SPECJALNEGO W ODLEWNICTWIE (WYDANIE 2, MARZEC 2018)

Ciągłe doskonalenie jakości jako wspólne podejście do Systemu Zarządzania podczas realizacji w procesie odlewnictwa

Norma CQI-27, Proces specjalny: Ocena systemu odlewniczego zawiera wymagania dla dostawców odlewów samochodowych OEM. Jest to wspólny wymóg (norma) klientów OEM i Tier 1, mający na celu stworzenie wspólnych wymagań procesowych dla odlewni, wymagań, które – jak wynika z naszych wspólnych doświadczeń – przyniosą korzyści branży odlewniczej dla klientów OEM z sektora motoryzacyjnego. Do dokumentu dołączony jest plik Excel do wypełnienia w ramach oceny.

Cel szkolenia

Celem szkolenia jest rozwinięcie praktycznych i teoretycznych kompetencji uczestników w zakresie stosowania i interpretacji wytycznych CQI-27 (wydanie 2, marzec 2018), obejmujących systemy i procesy odlewnicze w różnych technologiach. Szkolenie ma na celu przygotowanie specjalistów do efektywnego przeprowadzania audytów procesów odlewniczych, zgodnie z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego oraz poprawę jakości i powtarzalności wyrobów odlewanych poprzez systemowe podejście do oceny.

Program szkolenia

PRE – TEST

  1. Wprowadzenie do normy CQI-27 –  terminy i definicje.
  2. Cele dotyczące oceny/audytu systemu odlewniczego i częstotliwość oceny.
  3. Kwalifikacje oceniającego – wymagania.
  4. Zakres audytu – zastosowanie CQI 27.
  5. Procedura oceny procesu odlewania.
  6. Ćwiczenie – przygotowanie tabeli –  oceny strony tytułowej.
  7. Proces oceny wg zalecanych tabel.
  8. Wymagania wg Tabel + interpretacja:
    • Żeliwo ciągliwe.
    • Żeliwo szare.
    • Odlewanie odśrodkowe.
    • Aluminium – Odlewanie w formach stałych z rdzeniami piaskowymi.
    • Aluminium – Odlewanie w formach stałych z rdzeniami piaskowymi głowica cylindra.
    • Odlewanie metodą traconego wosku – żeliwo /stal.
    • Aluminium – Odlewanie w formach piaskowych.
    • Aluminium – Odlewanie wysokociśnieniowe.
    • Magnez – Odlewanie wysokociśnieniowe.
    • Aluminium – odlewanie w formach stałych.
    • Aluminium – Tłoki.
    • Cynk – odlewanie wysoko ciśnieniowe.
    • Żeliwo wermikularne – Odlewanie.
    • Ćwiczenie: Przygotowanie i przeprowadzenie oceny/audytu zgodnie z wymaganiem CQI-27 z zastosowaniem wybranych rodzajów odlewania (tabel).
  9. Panel dyskusyjny.
  10. Podsumowanie szkolenia.

Ćwiczenie praktyczne – „Symulacja audytu CQI-27 z zastosowaniem wybranych technologii odlewania” – rozszerzenie sekcji praktycznej:

Przebieg ćwiczenia:

  1. Podział na zespoły audytorskie – Uczestnicy zostaną podzieleni na 3–5 osobowe zespoły symulujące zespoły audytowe.
  2. Przydział technologii odlewania – Każdy zespół otrzyma inny wariant procesu odlewniczego (np. odlewanie żeliwa ciągliwego, odlewanie aluminium w formach piaskowych, odlewanie wysokociśnieniowe magnezu itd.).
  3. Analiza dokumentacji procesu (case study) – Zespoły otrzymają zestaw danych wejściowych: opis procesu, schematy technologiczne, parametry procesu, procedury jakościowe, zdjęcia z procesu itp. (przygotowane wcześniej case studies).
  4. Wypełnienie odpowiedniej tabeli oceny CQI-27 – Uczestnicy analizują zgodność procesu z wymaganiami tabel przypisanych do danej technologii, wypełniają poszczególne punkty oceny i klasyfikują poziom spełnienia.
  5. Identyfikacja niezgodności i obszarów do doskonalenia – Na podstawie wyników oceny, zespoły identyfikują niezgodności i przygotowują wnioski dotyczące działań korygujących i prewencyjnych.
  6. Przygotowanie raportu z audytu – Każdy zespół opracowuje raport końcowy zawierający:
    • krótki opis audytowanego procesu,
    • wnioski z oceny,
    • zidentyfikowane niezgodności,
    • propozycje działań usprawniających.
  7. Prezentacja wyników i omówienie.
    Zespoły prezentują swoje wyniki na forum grupy. Trener omawia poprawność wykonania oceny i wskazuje dobre praktyki oraz typowe błędy.

POST – TEST

👥 Grupa odbiorcza

Szkolenie skierowane jest do:

  • Inżynierów procesów i jakości w zakładach odlewniczych.
  • Auditorów wewnętrznych i dostawców OEM.
  • Managerów odpowiedzialnych za jakość procesów produkcyjnych.
  • Specjalistów ds. wdrażania standardów AIAG oraz systemów zarządzania jakością (IATF 16949).
  • Osób odpowiedzialnych za nadzór nad dostawcami komponentów odlewanych.

🌟 Korzyści po szkoleniu

Po ukończeniu szkolenia uczestnicy będą:

  • Potrafili rozpoznać i właściwie interpretować wymagania CQI-27 w odniesieniu do różnych technologii odlewania.
  • Wiedzieli jak przygotować, zaplanować i przeprowadzić audyt procesu odlewniczego zgodnie z wytycznymi standardu.
  • Znali różnice pomiędzy typami procesów odlewniczych (żeliwo, aluminium, magnez, cynk, tracony wosk itd.) i potrafili dostosować ocenę do specyfiki danej technologii.
  • Umieli identyfikować niezgodności i obszary do poprawy w systemach odlewniczych.
  • Otrzymają komplet narzędzi do systematycznego doskonalenia procesów odlewania z uwzględnieniem wymagań klientów OEM.

📚 Metodyka szkolenia

Szkolenie zostanie przeprowadzone w formule warsztatowej z dużym naciskiem na praktyczne aspekty zastosowania CQI-27:

  • Pre-test i post-test weryfikujące wiedzę wyjściową i efekty szkoleniowe.
  • Prezentacja teoretyczna z przykładami praktycznymi oraz omówieniem typowych niezgodności i najlepszych praktyk.
  • Ćwiczenia zespołowe – analiza przypadków i przygotowanie ocen w oparciu o różne technologie odlewania.
  • Symulacja audytu z wykorzystaniem realnych scenariuszy i tabel CQI-27.
  • Dyskusja panelowa pozwalająca na wymianę doświadczeń i poglądów uczestników.
  • Materiały szkoleniowe w formie elektronicznej oraz drukowanej (opcjonalnie), zawierające tabele i interpretacje zapisów CQI-27.

POST – TEST

Czas trwania szkolenia – 2 dni

Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania i rozpowszechniania treści, będącej autorstwa Sudhara International.

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

Godziny trwania szkolenia: 8.00 — 16.00.

  • W ramach szkolenia zapewniamy:
    • zajęcia w maksymalnie 12 osobowej grupie
    • kwalifikowanego trenera
    • materiały szkoleniowe, dodatkowe ćwiczenia, długopisy, notatniki
    • certyfikaty ukończenia szkolenia + kopie dla działu HR
    • przerwy kawowe (słodko – owocowy) poczęstunek
    • obiad 2 daniowy 

Rabaty dla Klienta:

*2 osoba 5% rabatu, 3 osoba i następna – 10%

UWAGA ! Na 10 dni przed organizacją szkolenia firma wysyła informację drogą mailową do wszystkich Uczestników szkolenia na temat założeń organizacyjnych. Ponadto jeśli szkolenie zostanie przesunięte lub odwołane, Klienci zostaną o tym poinformowani.

TERMINY I CENNIK SZKOLEŃ

HARMONOGRAM SZKOLEŃ OTWARTYCH – SZKOLENIA OTWARTE PROCESY SPECJALNE

ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE

POBIERZ FORMULARZ ZGŁOSZENIA NA SZKOLENIA OTWARTE

Zapisz się na szkolenie otwarte. Uzupełnij powyższy formularz.

~ PDF (127KB)